A CLASS
Γινόμαστε αυτόνομοι Αγγλικά...
Μάθημα: 2 φορές την εβδομάδα (σύνολο 4 ώρες/βδομάδα )
Πρώτη επαφή με τις Senior τάξεις.
Σε αυτή την τάξη, χτίζονται οι βάσεις για πιο σύνθετα γραμματικά φαινόμενα και αναπτύσσουν το λεξιλόγιό τους. Επίσης γίνεται η πρώτη γνωριμία με την έκθεση.
Πρώτη επαφή με τις Senior τάξεις.
Σε αυτή την τάξη, χτίζονται οι βάσεις για πιο σύνθετα γραμματικά φαινόμενα και αναπτύσσουν το λεξιλόγιό τους. Επίσης γίνεται η πρώτη γνωριμία με την έκθεση.
Πως θα μάθουμε;
Η βιωματική εκπαίδευση έχει ιδιαίτερα σημαντικό ρόλο και σε αυτή την τάξη. Τα παιδιά νομίζουν ο,τι παίζουν, ενώ στην πραγματικότητα μαθαίνουν και εξοικειώνονται με την γλώσσα. Ενδεικτικά, μερικές από τις μεθόδους είναι:
Μικροί πτυχιούχοι...
(MOVERS)
Με το τέλος της A Class (Senior), οι δυνατοί μικροί μαθητές, θα είναι σε θέση να δώσουν το δεύτερο πτυχίο των Young Learners Tests (Movers) του Πανεπιστημίου Cambridge, χωρίς πρόσθετες ώρες ή ειδική βιβλιογραφία. Μέσω της συγκεκριμένης εξέτασης τα παιδιά εξοικειώνονται ακόμα περισσότερο με την διαδικασία της εξέτασης και αυξάνουν το κίνητρο τους για τη διεκδίκηση περισσότερων πτυχίων, μελλοντικά.