B JUNIOR
Ανακαλύπτουμε τα Αγγλικά...
Μάθημα: 2 φορές την εβδομάδα (σύνολο 4 ώρες/βδομάδα )
Τα παιδιά, με μεγαλύτερη πια αυτοπεποίθηση, παγιώνουν τις γνώσεις της A Junior, ενώ ταυτόχρονα αναπτύσσουν το λεξιλόγιο τους και μαθαίνουν νέα γραμματικά φαινόμενα.
Στην B Junior τίθονται οι σωστές βάσεις, για την καλύτερη δυνατή είσοδο των μικρών μαθητών, στον κόσμο των Senior τάξεων.
Τα παιδιά, με μεγαλύτερη πια αυτοπεποίθηση, παγιώνουν τις γνώσεις της A Junior, ενώ ταυτόχρονα αναπτύσσουν το λεξιλόγιο τους και μαθαίνουν νέα γραμματικά φαινόμενα.
Στην B Junior τίθονται οι σωστές βάσεις, για την καλύτερη δυνατή είσοδο των μικρών μαθητών, στον κόσμο των Senior τάξεων.
Πως θα μάθουμε;
Η βιωματική εκπαίδευση έχει ιδιαίτερα σημαντικό ρόλο και σε αυτή την τάξη. Τα παιδιά νομίζουν ο,τι παίζουν, ενώ στην πραγματικότητα μαθαίνουν και εξοικειώνονται με την γλώσσα. Ενδεικτικά, μερικές από τις μεθόδους είναι:
Μικροί πτυχιούχοι...
(STARTERS)
Με το τέλος της B Junior, οι δυνατοί μικροί μαθητές, θα είναι σε θέση να δώσουν το πρώτο πτυχίο των Young Learners Tests (Starters) του Πανεπιστημίου Cambridge, χωρίς πρόσθετες ώρες ή ειδική βιβλιογραφία. Μέσω της συγκεκριμένης εξέτασης τα παιδιά εξοικειώνονται με την διαδικασία της εξέτασης, αυξάνουν το κίνητρο τους για τη διεκδίκηση περισσότερων πτυχίων, μελλοντικά.