C CLASS
Το ταξίδι συνεχίζεται...
Μάθημα: 2 φορές την εβδομάδα (σύνολο 4 ώρες/βδομάδα )
Σε αυτή την τάξη εξελίσσουμε τις γνώσεις που αποκτήθηκαν στις προηγούμενες Senior τάξεις.
Σημειώνεται περαιτέρω ανάπτυξη του λεξιλογίου και της γραμματικής. Σε αυτό το στάδιο, ενθαρρύνουμε για δίπλωμα Α1, μέσω του οποίου δίνεται η ευκαιρία στα παιδιά για ακόμα μεγαλύτερη εξάσκηση στην γλώσσα αλλά και στα εξεταστικά μοντέλα.
Σε αυτή την τάξη εξελίσσουμε τις γνώσεις που αποκτήθηκαν στις προηγούμενες Senior τάξεις.
Σημειώνεται περαιτέρω ανάπτυξη του λεξιλογίου και της γραμματικής. Σε αυτό το στάδιο, ενθαρρύνουμε για δίπλωμα Α1, μέσω του οποίου δίνεται η ευκαιρία στα παιδιά για ακόμα μεγαλύτερη εξάσκηση στην γλώσσα αλλά και στα εξεταστικά μοντέλα.
Πως θα μάθουμε;
Η βιωματική εκπαίδευση έχει ιδιαίτερα σημαντικό ρόλο και σε αυτή την τάξη. Τα παιδιά νομίζουν ο,τι παίζουν, ενώ στην πραγματικότητα μαθαίνουν και εξοικειώνονται με την γλώσσα. Ενδεικτικά, μερικές από τις μεθόδους είναι:
Στον δρόμο για τα πτυχία...
(K.E.T)
Με το τέλος της C Class (Senior), οι δυνατοί μαθητές, θα είναι σε θέση να δώσουν το τέταρτο πτυχίο των Young Learners Tests (KET) του Πανεπιστημίου Cambridge, χωρίς πρόσθετες ώρες ή ειδική βιβλιογραφία. Μέσω της συγκεκριμένης εξέτασης τα παιδιά εξοικειώνονται ακόμα περισσότερο με την διαδικασία της εξέτασης και αυξάνουν το κίνητρο τους για τη διεκδίκηση περισσότερων και υψηλότερης αναγνώρισης, πτυχίων, μελλοντικά.