E CLASS ( B1 PRE-LOWER)
Ένα βήμα πριν το πτυχίο...
Μάθημα: 2 φορές την εβδομάδα (σύνολο 4,5 ώρες/βδομάδα )
Πρόκειται για το πρώτο στάδιο προετοιμασίας για τις εξετάσεις Lower.
Σε αυτή την τάξη βασικός στόχος είναι η προετοιμασία για την κατάκτηση του πτυχίου, αλλά και η βελτιστοποίηση και εξέλιξη των γνώσεων και δυνατοτήτων των
μαθητών σε σχέση με το λεξιλόγιο, την γραμματική, την έκθεση και την προφορική επικοινωνία.
Πρόκειται για το πρώτο στάδιο προετοιμασίας για τις εξετάσεις Lower.
Σε αυτή την τάξη βασικός στόχος είναι η προετοιμασία για την κατάκτηση του πτυχίου, αλλά και η βελτιστοποίηση και εξέλιξη των γνώσεων και δυνατοτήτων των
μαθητών σε σχέση με το λεξιλόγιο, την γραμματική, την έκθεση και την προφορική επικοινωνία.
Στον δρόμο για τα πτυχία...
(M.E.T )
Μπορεί η E Class (Senior) να αποτελεί κατά βάση προετοιμασία για το Lower, αλλά με την αποφοίτηση από αυτή την τάξη, οι μαθητές, θα είναι σε θέση να δώσουν το έκτο πτυχίο των Young Learners Tests (MET) του Πανεπιστημίου Cambridge, αλλά και το BCCE του Πανεπιστημίου Michigan χωρίς πρόσθετες ώρες ή ειδική βιβλιογραφία. Μέσω της συγκεκριμένης εξέτασης τα παιδιά εξοικειώνονται ακόμα περισσότερο με την διαδικασία της εξέτασης και αποκτούν αδιαμφισβήτητη εμπειρία με τα εξεταστικά μοντέλα, η οποία αποτελεί πολύ χρήσιμο εργαλείο για τις μελλοντικές εξετάσεις.