B CLASS
Οι Σωστές Βάσεις...
Μάθημα: 2 φορές την εβδομάδα (σύνολο 4 ώρες/βδομάδα )
Σε αυτή την τάξη εξελίσσουμε τις γνώσεις που αποκτήθηκαν στην A Class (Senior).
Σημειώνεται σημαντική αύξηση και πρόοδος του λεξιλογίου και της γραμματικής. Ακόμα, βαθμιαία τα παιδιά αναπτύσσουν σύνθετες προτάσεις και αποκτούν μεγαλύτερη ευχέρεια στον λόγο και την γραφή.
Σε αυτή την τάξη εξελίσσουμε τις γνώσεις που αποκτήθηκαν στην A Class (Senior).
Σημειώνεται σημαντική αύξηση και πρόοδος του λεξιλογίου και της γραμματικής. Ακόμα, βαθμιαία τα παιδιά αναπτύσσουν σύνθετες προτάσεις και αποκτούν μεγαλύτερη ευχέρεια στον λόγο και την γραφή.
Πως θα μάθουμε;
Η βιωματική εκπαίδευση έχει ιδιαίτερα σημαντικό ρόλο και σε αυτή την τάξη. Τα παιδιά νομίζουν ο,τι παίζουν, ενώ στην πραγματικότητα μαθαίνουν και εξοικειώνονται με την γλώσσα. Ενδεικτικά, μερικές από τις μεθόδους είναι:
Μικροί πτυχιούχοι...
(FLYERS)
Με το τέλος της B Class (Senior), οι δυνατοί μαθητές, θα είναι σε θέση να δώσουν το τρίτο πτυχίο των Young Learners Tests (Flyers) του Πανεπιστημίου Cambridge, χωρίς πρόσθετες ώρες ή ειδική βιβλιογραφία. Μέσω της συγκεκριμένης εξέτασης τα παιδιά εξοικειώνονται ακόμα περισσότερο με την διαδικασία της εξέτασης και αυξάνουν το κίνητρο τους για τη διεκδίκηση περισσότερων πτυχίων, μελλοντικά.