D CLASS
Ας μάθουμε κι άλλα...
Μάθημα: 2 φορές την εβδομάδα (σύνολο 4,5 ώρες/βδομάδα )
Σε αυτό το επίπεδο συνιστούμε οι μαθητές να δώσουν το δίπλωμα Α2, καθώς και η ύλη της τάξης καλύπτει επαρκώς την προετοιμασία για την εξέταση.
Η ύλη αυτή περιλαμβάνει μεγαλύτερη εξέλιξη της γραμματικής και του λεξιλογίου καθώς και ανάπτυξη της γλωσσικής επίγνωσης και της σε βάθος κατανόησης κειμένων.
Σε αυτό το επίπεδο συνιστούμε οι μαθητές να δώσουν το δίπλωμα Α2, καθώς και η ύλη της τάξης καλύπτει επαρκώς την προετοιμασία για την εξέταση.
Η ύλη αυτή περιλαμβάνει μεγαλύτερη εξέλιξη της γραμματικής και του λεξιλογίου καθώς και ανάπτυξη της γλωσσικής επίγνωσης και της σε βάθος κατανόησης κειμένων.
Πως θα μάθουμε;
Η βιωματική εκπαίδευση έχει ιδιαίτερα σημαντικό ρόλο και σε αυτή την τάξη. Τα παιδιά νομίζουν ο,τι παίζουν, ενώ στην πραγματικότητα μαθαίνουν και εξοικειώνονται με την γλώσσα. Ενδεικτικά, μερικές από τις μεθόδους είναι:
Στον δρόμο για τα πτυχία...
(P.E.T)
Με το τέλος της D Class (Senior), οι δυνατοί μαθητές, θα είναι σε θέση να δώσουν το πέμπτο πτυχίο των Young Learners Tests (PET) του Πανεπιστημίου Cambridge, χωρίς πρόσθετες ώρες ή ειδική βιβλιογραφία. Μέσω της συγκεκριμένης εξέτασης τα παιδιά εξοικειώνονται ακόμα περισσότερο με την διαδικασία της εξέτασης και αυξάνουν το κίνητρο τους για τη διεκδίκηση περισσότερων και υψηλότερης αναγνώρισης, πτυχίων, μελλοντικά.